how much does steel cost per kg in ap

  • Price of steel members per pound 2016 - Structural ...
    Does anyone know where I can get information on the price of steel members per pound? I am looking for the most current value this year. Mainly for HSS Tube mem
  • Grill Work - Fabrication - ContractorBhai
    Grill Work – Fabrication. Grills are made from different material like stainless steel, mild steel, ... Cost will vary as per your selection.
  • Cost
    ... concludes that an aluminium car body structure costs automakers between US$1,400 to US$4,600 per ... cost increase does not ... cost advantage of steel.
  • What is the price per pound of stainless steel ...
    The price per pound of stainless steel ... the consumer should check on the prices that scrap yards are willing to ... it is usually not worth as much per pound.
  • pricing chart for the current market value of ... - Quandl
    The source for financial, economic, and alternative datasets, serving investment professionals.
  • Cast Steel Price Calculator - price estimation, price ...
    Cast steel price calculator for the price estimation and evaluation of carbon steel, ... please refer to our "Cast Steel Prices Per Pound, Kilogram and Ton".
  • Products, Materials, Sand, Steel, Tiles, Vizag Cement ...
    PRODUCT AND MATERIAL PRICES IN HYDERABAD: ... Steel: Rs. 35 - 37,000 per tonne: ... Premium brand cement (50 Kg. bag) Rs. 230 - 240 per bag: Various Manufacturers and ...
  • Price of Steel - The Physics Factbook - Hypertextbook
    Everyone knows that when you steal, you pay by going to jail; but how much does steel actually cost? The price of steel changes everyday. Back in 1812, a kilogram of ...
  • Glass Fibre Costing Information - Nivitex
    Costing Information Glass Reinforced Fibre. ... 10 sqm x 0.450/kg x R10,50/kg = R47,25 will be the glass cost per 10 sqm area. If there is more than one layer, ...
  • Study: Advanced High-Strength Steels Provide Most Cost ...
    ... chassis and interior vehicle systems and determined that basic lightweighting costs $0.46 per ... per pound ($3.41 per kilogram) ... cost advantage, steel’s ...
  • What is the cost of 1kg of mild steel (flat bar) in India?
    What is the cost of 1kg of mild steel (flat bar) in India? ... How do I calculate per unit cost of flange ... Mild-steel price should be around 50-60 Rs/kg whereas ...
  • Industrial Galvanizers - SPECIFIERS MANUAL
    Mass per square metre of steel can also be ... 1200/tonne or $1.20/kg. This equates to a cost per m2 of ... Industrial Galvanizers structural galvanizing ...
  • Price per pound calculator / Cost per lb app
    Price per lb Cost per pound: "Calculate" to find out $ Cheapest per lb: How to get ... Then select kg in the drop-down menu and type 50 and 139.99.
  • How much does steel cost? | Reference.com
    According to worldsteelprices.com as of April 2014, the global composite carbon steel price was $713 per tonne. ... How much does steel cost? A: Quick Answer.
  • fabricated steel per ton - Structural engineering other ...
    Feb 24, 2006· 3. overhead and profit = cost of steel thus if steel cost US$400 per tonne then the fabricated cost would be US1,200 per tonne. ... fabricated steel per ton. 2.
  • ITP Steel: Energy Use in the U.S. Steel Industry: An ...
    ENERGY USE IN THE U.S. STEEL INDUSTRY: AN HISTORICAL PERSPECTIVE AND FUTURE OPPORTUNITIES September 2000 Dr. John Stubbles Steel …
  • Steel price raised upto Rs 1,500 per tonne - The Hindu
    Steel price raised upto Rs 1,500 per tonne PTI New Delhi ... These together inflated cost of steel production by around Rs 700 per tonne,” the official said.
  • Rough cost of steel beams | DIYnot Forums
    Dec 01, 2011· Rough cost of steel beams. ... I have NO idea how much steel beams cost ie ... Steel stockholders will give you a price per kg …
  • Metal Costs - RoyMech - RoyMech Index page
    Metal Costs Link to Page Typical ... Cost/tonne: Relative : Cost /m 3: Relative : kg/m3 £/tonne ... ..Looking at the cost per tonne of HR steel in the form of a 1 ...
  • How Much Does Tungsten Cost? - Tungsten and Costs
    Tungsten and Costs. ... So what does tungsten cost? ... A broad range of prices for finished tungsten products would be from $25 to $2500 per kilo, ...
  • Steel price raised upto Rs 1,500 per tonne - The Hindu
    These together inflated cost of steel production by around Rs 700 per tonne ... http://www.thehindu.com/business/Industry/steel-price-raised-upto-rs-1500-per-tonne ...
  • How to Estimate the Cost of a Steel Superstructure …
    How to Estimate the Cost of a Steel Superstructure for a Multi-Story Medical Office Building ... The installed unit rate per ton on a 400 ton project will cost less than
  • Stainless Steel Price Per Kg, Stainless Steel Price Per Kg ...
    A wide variety of stainless steel price per kg options ... steel scrap price stainless steel sheet prices stainless steel price per ton 16 gauge stainless ...
  • AK Steel Specialty Stainless Sheet & Strip Stainless …
    AK Steel Specialty Stainless Sheet & Strip ... STAINLESS SHEET Dollars Per Pound ... 2012 BASE PRICES
  • CARBON STEEL PRICE BOOK
    CARBON STEEL PRICE BOOK SAFETY | QUALITY ... Extras Per 100 Pounds ..... 7.1 Middletown ... Each extra is separate and distinct and does not include
  • Rebar Cost Per Foot, Ton & Pound - HomeAdvisor.com
    HomeAdvisor's guide to rebar prices and costs will help you determine the average rebar cost per foot, per ton and cost per ... How Much Does It Cost To Install Steel ...
  • steel prices, 2017, world, steel, price forecasts, 2018 ...
    steel prices, 2017, 2016, mild, carbon, steel, index, price data, market, benchmarking, cost, forecasts, latest, current, china, steel pricing, India, Indian, average ...
  • Cost of structural steelwork - Steelconstruction.info
    Cost of structural steelwork. ... resulting in a higher overall frame cost per m² GIFA. Typical structural steel frame ... Costs and rates based on a kg/m 2 design ...
  • Bricks, Materials Hyd, Sand, Steel, Tiles, cement Rates in ...
    Maaproperties provides the list of all the material rates in Hyderabad like sand in Hyd, steel Hyd, marbles, tiles, bricks Hyd, cement Hyd, plywood Hyd and wood.
  • Cost per kilo calculator / Price per kg app
    Computes the cost per kilogram of food and general items. Free calculator helps choose cheapest product per weight. Converts price from x grams to cost per kg.
  • WSDOT Highway Construction Costs
    WSDOT Highway Construction Costs ... Structural Steel: $1.50 per pound ... and 2004 CCI data points adjusted to correct for spiking bid prices on structural steel
  • Cost Calculator for Mass - Cleave Books
    The Cost Calculator for MASS. Quantity: ... A tonne 't' is the metric tonne of 1000 kg. The troy ounce ... (how many/much) and the Cost per unit ...
  • BACK TO BASICS ESTIMATING SHEET METAL …
    ESTIMATING SHEET METAL FABRICATION COSTS A Step-By-Step Guide ... differ by as much as 50%. Why does the pricing fluctuate so much? More importantly,
  • No.416 Jianye Road, South Jinqiao Area,
    Pudong, Shanghai, China
  •   0086-21-58386256
  •   0086-21-58385887
  • [email protected]

Contact Us